Korrumpálhatóság a politikusok beszédeiben…

Síklaki István betegség miatt nem tudott részt venni az Információkutatók Éjszakáján, ezért a számára feltett kérdésre — Kimutatható-e a politikusok beszédeiből a korrumpálhatóság — utólag, írásban válaszolt.

A korrupcióra utaló hajlam önmagában túlságosan specifikus egyfelől, és megfoghatatlan másfelől, hogy beszédből kimutatható legyen. Ami kimutatható, az a köntörfalazás, az őszintétlenség, a határozott értékállítások, értékekkel kapcsolatos elkötelező állásfoglalások kínos kerülése, vagy éppen motiválatlan tagadása.

Ugyanakkor a korrupcióhoz szükség van a hazugság felvállalására, ami viszont nehéz szakma. A legtipikusabb lebukás, amikor az ember olyasmit tagad, amit direkt nem állítottak, vagy amiről reálisan elképzelhetetlen, hogy igaz. Mondok példát.

Klasszikus eset Richard Nixoné. Már réges-régen folytak a vizsgálatok a Watergate magnószalagok ügyében, egyre gyűltek a bizonyítékok, hogy tudomása lehetett a betörésről. Ő váltig tagadta — és azok, akik rászavaztak, zömmel ki is tartottak mellette. Majd jött egy tévébeszéd, amiben elhangzott ez a mondat a szájából: “Nem vagyok csaló” (I’m not a crook). Ezzel a saját jellemére vonatkozó explicit tagadással elismerte, hogy felmerülhet vele kapcsolatban ez a lehetőség. Attól a pillanattól kezdve oda volt a hitele, a támogatottsága meredeken zuhant. Pragmatikai szempontból ő egy hallgatólagos vádat tagadott, ez volt a hiba. Ha az ellenfele direkt nekiszegezi a kérdést: Ön csaló? És erre válaszolja, hogy Nem, nem vagyok csaló, akkor semmi baj.

Másik példa Orbán Viktor nyilatkozata az őszödi beszéd után: “Én sohasem hazudtam”. Ilyen egyértelmű tagadást csak olyan ember enged meg magának, akinek nincsenek skrupulusai az igazmondással kapcsolatban, tehát óhatatlanul bizalmatlanságot szül.

Síklaki István

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük