MIBE Hírlevél, 2023. március

Meghívó a Magyar Információbrókerek Egyesületének klubjába

Így változik az információkeresés a mesterséges intelligencia hatására  ápr. 19. (szerda), 17:30., Stex Ház– a részvétel térítésmentes, de regisztrációhoz kötött.

A nagy nyelvi modellek (Large Language Models) a természetes nyelvfeldolgozás (Natural language Processing) egyik leggyorsabban fejlődő ága. A Chat GPT 3.5 és a GPT 4 mindannyiunk számára rámutat szinte emberi tartalomalkotási képességeikre. Ez minden szöveggel foglalkozóra kihat, legyen jogász, a tanár vagy az információs tanácsadó. Kérdésünk:

1. milyen területeken, 2. milyen gyorsan és 3. milyen módon hoznak változást?– Korlátok, fejlődési irányok és alkalmazási területek. Aki vendégünkként a jövőt fürkészi:Ződi Zsolt jogász, jogi informatikus

Tapasztalatai: 20 év jogi kiadói, 15 évet a jogi, gazdasági és közigazgatási felsőoktatási. Az NKE kutatója. Kutatási területei: az információs társadalom szabályozási kérdései, benne a platform- és mesterségesintelligencia-szabályozás. Rövidesen megjelenő könyve: “Platformjog”.

Ha fel akarsz készülni a klubra izgalmas kérdésekkel:
– Az érzelmi intelligencia felértékelődik
– Chat GPT és a könyvtárosok
– A mesterséges általános intelligencia szikrái: A GPT-4 korai kísérletei
– A nagy nyelvi modellek (LLM-ek) működése
– A nagy nyelvi modellek (LLM-ek) veszélyei

 

“Védőkorlátokkal” megerősített MI alkalmazást fejlesztett a Morgan Stanley

A Morgan Stanley lépése az egyik első, inkumbens által tett bejelentés az OpenAI ChatGPT megoldásának tavaly év végén indult virális terjedése óta. “Az elmúlt évben fejlesztés alatt álló eszköz alapötlete az, hogy az eddig felhalmozott kutatások és adatok hatalmas tárházára építkezve segítse a bank mintegy 16 000 tanácsadójának munkáját” – nyilatkozta Jeff McMillan, a cég vagyonkezelési divíziójának elemzési és adatmenedzsment vezetője. “Ez olyan, mintha a startégiai vezetőnk ülne melletted, amikor egy ügyféllel telefonálsz”. A lépés McMillan korábbi erőfeszítéseire épül, beleértve a gépi tanulási algoritmusok 2018-as bevezetését, amelyek segítségével a tanácsadók jelzéseket kaptak, amikor kapcsolatfelvétel, vagy egyéb lépések megtétele volt indokolt az ügyfelekkel.

A mostani, GPT-4 technológián alapuló eszközt a ChatGPT alapját képező technológia fejlettebb formájának tartják. A bank által fejlesztett megoldás az internet teljes tartalma helyett csak arra a mintegy 100 000 kutatásra alapozva generál válaszokat, amelyeket a Morgan Stanley erre a célra ellenőrzött – ezzel is csökkentve a hibázási lehetőséget.

A bank által felhúzott “védőkorlátok” hátterében az áll, hogy a generatív mesterséges intelligencia bár elkápráztatta a felhasználókat és versenyt indított a technológiai óriások között a termékek fejlesztésére, néhány felhasználót tévutakra is vezetett. Nemrég a Morgan Stanley elemzői is még azt írták, hogy a ChatGPT időnként „hallucinál, és látszólag meggyőző, de valójában téves válaszokat generál”. A tévutak további csökkentése érdekében ezért a bank munkatársai is ellenőrzik a válaszok pontosságát. “Folyamatosan próbáljuk “megtörni” a platformot emberi teszteléssel.”

A kiváló minőségű információk használata, a jobb modellek és a folyamatos felügyeleti folyamat miatt ugyanakkor a bank magabiztos az új eszközének minősége tekintetében. Az elmúlt időszakban 300 tanácsadóval tesztelték a megoldást és a következő hónapokban széles körben tervezik bevezetni. – F: Fintechzone, 2023. márc. 21.

 

Szabados Levente a mesterséges intelligencia tartalmainak igazáról

Kreatív: Vannak nem technológiai vagy ismereteleméleti jellegű problémáink, hanem kemény, üzletiek is. Hamis tények állításáért például egy cég perelhető is lehet – még ha azt gép állította is. Erre látszik már a megoldás?

Szabados Levente, a Neuron Solutions társalapítója: – Én remélem, hogy a megbízhatóság például egy monetizálható funkció. Ha az MI-s cég azt mondja, hogy ezek a tények ellenőrizve vannak, az érhet pénzt. Nehéz üzlet ez, mert előtte le kell fektetni a tényeket, de utána tudunk szűrni hamis szövegre vagy hamis képre. Vagy arra, hogy tényleg a diák írta-e a dolgozatot? Tényleg a politikus nyilatkozik-e, hogy megtámadja a szomszéd országot. Ez szerintem teljesen új üzleti modellt fog hozni.

K: Elszakadva a krízistől, a képgenerálókra is van üzleti modell? A Stabilityt például perelik szerzői jogsértésre hivatkozva.

SzL.: – Két dolgot tartok elképzelhetőnek. Az egyik, hogy lesz valami monetizációs megoldás mindenki számára, akinek a műve bekerült a tréningadatba, és kapnak valami töredékösszeget. A számítási mód előállítása itt nagyon nehéz. A másik lehetőség, hogy a közkincsnek számító, szabadon felhasználható anyagokra építünk, de ezeknek az aránya nagyon kevés. Túl kicsi lenne a tanító adatbázis.

Realisztikusan valami olyat várok, hogy lesz egy legfelsőbb bírósági döntés. És végül mindenki, aki tréningre használ adatot az befizetésre lesz kötelezve, ezt pedig egy Artisjus jellegű szervezet osztja szét a maga átláthatatlan fekete mágiájával az alkotóknak. Hogy ez jó megoldás-e, azt nem kommentálnám. – F: Kreatív, 2023. márc. 22.

 

Új alkalmazással javítana a sajtó helyzetén az Instagram két fejlesztője

Vajon az Artifact is szólhat akkorát, mint a fejlesztők előző nagy dobása? – Már szabadon letölthető Android és iOS rendszerre egyaránt az Artifact, Kevin Systrom és Mike Krieger, az Instagram fejlesztőinek új applikációja, amely híraggregátorként határozza meg magát. A mesterséges intelligencia alappú Artifact lényege, hogy a közösségi oldalak mintájára a lehető leghatékonyabb hírközlésre fókuszál.

Fontos, hogy a rendszer szűrt hírforrásokkal dolgozik és különösen figyel arra, hogy a különböző hírforrások hitelesek legyenek. Szépséghibája, hogy egyelőre csak az amerikai híroldalakról tud információt gyűjteni. A fejlesztők arra is gondoltak, hogy akinek előfizetése van különböző hírportáloknál az az előfizetését integrálni tudja egy plusz funkció segítségével.

A program telepítése után, első lépésként, nekünk tetsző témákat jelölhetünk ki, ezzel segítve a rendszer testre szabását. – F: Kreatív, 2023. márc. 10.

 

Hogyan hat majd a ChatGPT a fehérgalléros munkára, a GDP-re és tovább?

A modern korban egyetlen technológia sem okozott tömeges munkahelyvesztést a jól képzett munkavállalók körében. Vajon tényleg kivétel lesz a generatív AI (artificial intelligence)? David Autor (MIT), a foglalkoztatás és a technológiai változások egyik legjelentősebb szakértője szerint a fejlődés eddig lineáris és kiszámítható volt. A ChatGPT és a hozzá hasonlók azonban improvizálnak. Azt ígérik, hogy destabilizálnak sok fehérgalléros munkát.

Bár egyes technológiák javítják a termelékenységet és csökkentik a munkaerő-szükségletet, az internet 25 éve alatt azonban még nem indított el termelékenységi forradalmat. Az okostelefonok sem.

Az AI tehát olyan, mint az okostelefon, vagy mint egy automatizált szerszámgép? Nehéz megjósolni, hol okozza majd a technológia a munkahelyek megszűnését – jegyezte meg Autor. Ráadásul az AI-rendszerek egyre jobbak és jobbak lesznek (The Atlantic). Az AI képes elvégezni azt a munkát, amelyet most a jogi asszisztensek, a szövegírók, a digitális tartalomgyártók, a vezetői asszisztensek, a kezdő számítógépes programozók és néhány újságíró is. Ezek a munkakörök hamarosan megváltozhatnak. De ha a ChatGPT tud is rittyenteni egy tűrhető bekezdést az AI-ról, nem tud interjút készíteni AI- és munkaügyi szakértőkkel, nem tud történelmi dokumentumokat keresni, és nem képes felmérni a technológiai változásokról és a foglalkoztatásról szóló tanulmányok minőségét. Tartalmat hoz létre abból, ami már létezik: tekintély, megértés, önkorrekciós képesség és a tényleg új vagy érdekes ötletek azonosítása nélkül.

Matt Wampler, a ClearCOGS nevű, mesterséges intelligenciával működő kisvállalkozás társalapítója elmondta, hogy az éttermek le vannak maradva a technológiával, mert náluk minden az emberekről szól.

A ClearCOGS az éttermek előzetes vásárlói rendeléseit, ellátási és munkaügyi adatait veszi alapul. AI alapú modellezéssel teszi karcsúbbá és jövedelmezőbbé könyvelésüket.

Arra a kérdésre akartak választ kapni, hogy az éjszakai műszakban dolgozó menedzserasszisztens néhány órával zárás előtt süssön-e még kenyeret vagy ne. A ChatGPT ilyen használata valójában nem szünteti meg az emberi munkahelyeket, ám lehet, hogy az élelmiszer-szolgáltatás egésze hatékonyabb lesz.

Nagy kockázat, hogy az AI-technológiák túl hirtelen változtatják meg, a munkaerő-szükségletet. Pl. call-center operátorok vagy marketingesek ezrei maradhatnak munka nélkül. Hangsúlyozta viszont, hogy a termelékenység évtizedek óta lanyhul. Végül is a kicsit több munkát elvégző gépeknek is nagy előnye lenne. (Ref.: Szabó Eszter) – F: The Atlantic, 2023. jan. 20.

 

Hogyan lehet azonosítani az MI-vel generált szövegeket?

Tavaly novemberi megjelenése óta az OpenAI ChatGPT chatbotja lázban tartja a világot. A szoftver felhasználóinak száma mostanra már elérte a 100 milliót és az internetet egyre inkább elárasztják a mesterséges intelligenciával generált szövegek. A nagyfokú figyelem azonban kezdetektől nem csupán a lenyűgöző lehetőségeknek szól. Az online világban ezek az MI-eszközök tovább torzíthatják az általunk fogyasztott információkat, ezért szükség van olyan módszerekre, amelyekkel megkülönböztethetjük az ember és a mesterséges intelligencia által írt szövegeket és elejét vehetjük a technológiával való esetleges visszaéléseknek. Bár a ChatGPT és riválisai korántsem tökéletesek, a géppel előállított szöveg azonosítása egyáltalán nem könnyű feladat. Számos kutató dolgozik azon, hogy különféle MI-technológiák segítségével ki tudják szűrni a mesterséges intelligencia által generált szövegeket. Ám minél nagyobb és fejlettebb a szöveggenerálásra használt nyelvi modell, annál nehezebb olyan MI modelleket készíteni, amelyek felismerik, hogy melyik szöveget írta ember és melyiket nem. A másik probléma, hogy az MI által generált szövegek kiszűrésének módszerei gyorsan elavulnak és a detektáló modellek nem tudnak lépést tartani ezekkel a szoftverekkel. (via MI Újság ) – F: Technology Review, 2022. dec. 19.

 

Kattints, de okosan! Hogyan ismerd fel az adathalászatot?

A kiberbűnözők egyre kifinomultabb módszerekkel csalják ki a felhasználók adatait, ezért különösen óvatosnak kell lenni a digitális térben. A koronavírus–járvány idején egyre többen szoktak rá az online vásárlásra, és bár a veszélyhelyzet enyhülésével némiképp visszanyerte szerepét a személyes jelenlét, a webshopok forgalma folyamatosan erősödik. A kiberbűnözés mára csaknem minden szektort elért, nem csak az apróhirdetések és a webshopok érintettek, talán nincs olyan nagyobb e-kereskedelmi, banki, telekommunikációs, közműszolgáltatói vállalat, aki nem tapasztalt ez idáig adathalász kísérletet. Az adathalászatra egész iparág épült, de a veszély nagy részét némi odafigyeléssel elkerülhetjük. Ezért fontos, hogy mindannyian tisztában legyünk az adathalászat jellegzetességeivel és módszereivel, hogy jobban felkészülhessünk és hatékonyan védekezhessünk ellene. A webinar során szakértőink megosztották a legjobb gyakorlatokat és tippeket az adathalászat elleni védekezéshez, és bemutatták azokat az eszközöket és technológiákat, amelyek segíthetnek a személyes adatok biztonságosabbá tételében. – F: FORTIX, 2023. márc. 21.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük